Pro projektanty a architekty

V této sekci  najdete podrobné informace pro architekty, projektanty a odborníky, kteří se zabývají projektováním zejména energeticky úsporných staveb. Cílem této sekce je nejen teoretický náhled do problematiky tepelného záření a jeho významu a využití ve stavebnictví, ale zejména s tím související návod, jak pracovat s reflexními technologiemi v oblasti praktického navrhování.

 

Pro projektanty

Technické pojmy

Pro pochopení a správnou práci s termoreflexními fóliemi je nutné znát několik základních technických pojmů a veličin. Jejich stručné vysvětlení i praktické použití najdete na našem webu.

Teorie a praxe pojmů a veličin

Termoreflexní fólie – zlepšení tepelné izolace

Izolační účinnost běžných tepelných izolací se vztahuje k teplotě kolem 0 °C, což je přibližně střed mezi venkovní zimní a vnitřní návrhovou teplotou. Při vyšších teplotách (příkladem jsou izolace pod podlahovým vytápěním nebo ve střechách v létě) se jejich izolační účinnost rychle zhoršuje. Významné zlepšení nabízejí reflexní izolace.

Jak je použít a jakého docílíme zlepšení, se dočtete zde

Publikace, která by neměla chybět v žádné projektové kanceláři

Máte-li zájem o ucelenou a detailní publikaci řešící reflexní technologie ve stavebnictví, pak Vám doporučujeme novou knihu RNDr. Jiřího Hejhálka Tepelné záření a navrhování reflexních fólií do staveb“, která vyšla 15. 8. 2014 a je určena zejména pro stavební odborníky. Objednat tuto knihu je možné ve vydavatelství Vega s.r.o. Přestože se jedná o ryze vědeckou publikaci, autor se v ní velmi poutavým způsobem zabývá tématem tepelného záření, a to v podstatě od okamžiku jeho vzniku. Avšak hlavním účelem této knihy je poskytnout architektům a projektantům návod, jak reflexní technologie navrhovat do staveb, resp. jak vypočítat správný tepelný odpor stavební konstrukce, ve které má být použitý reflexní materiál. Více informací o publikaci.